Honiton Show 2014 sheep results

Honiton show 2014. Photo by Terry Ife. Ref mhh 4182-32-14TI Honiton ShowTo order your copy of this photograph go to www.midweekherald.co.uk and click on myphotos24 Honiton show 2014. Photo by Terry Ife. Ref mhh 4182-32-14TI Honiton ShowTo order your copy of this photograph go to www.midweekherald.co.uk and click on myphotos24

Tuesday, August 12, 2014
3:36 PM

Full results.

To send a link to this page to a friend, you must be logged in.

Sheep Results 2014

Devon & Cornwall Longwool

Class 100 Ram, one shear and over

1st M Britton

2nd M L Snell

3rd R E & D Snell

4th M Britton

Class 101 Ram Lamb

1st M Britton

Class 102 Ewe, two shear and over

1st R E & D Snell

2nd M Britton

Class 103 Ewe, shearling

1st R E & D Snell

2nd M Britton

Class 104 Ewe Lamb

1st M Britton

2nd R E & D Snell

Class 105 Group of Three

1st M Britton

2nd R E & D Snell

Champion M Britton

Reserve R E & D Snell

Dorset Horn & Poll Dorset

Class 106 Ram, one shear and over

1st N J Burrington

2nd N J Burrington

3rd The Grabham Family

Class 107 Ram Lamb, born on or after 1st September 2013

1st N J Burrington

2nd N J Burrington

3rd The Grabham Family

Class 108 Ewe, two shear and over

1st N J Burrington

2nd N J Burrington

3rd The Grabham Family

Class 109 Ewe, shearling

1st N J Burrington

2nd N J Burrington

3rd The Grabham Family

Class 110 Ewe Lamb, born on or after 1st September 2013

1st N J Burrington

2nd N J Burrington

3rd The Grabham Family

Champion – N J Burrington

Greyface Dartmoor

Class 111 Ram, one shear and over

1st M A Rickson

2nd Rachel Gatrill

3rd D J & A Martin

4th Miss K Hand

Class 111a Ram, shearling

1st Rachel Gatrill

2nd M A Rickson

3rd M A Rickson

4th D J & A Martin

Class 112 Ram Lamb, born on or after 1st December 2013

1st Sadie James

2nd Sadie James

3rd D J & A Martin

4th C Nugent

Class 113 Ewe, two shear and over

1st Rachel Gatrill

2nd M A Rickson

3rd D J & A Martin

4th Sadie James

Class 114 Ewe, shearling

1st Rachel Gatrill

2nd M A Rickson

3rd Rachel Gatrill

4th Tanita Retter

Class 115 Ewe Lamb, born on or after 1st December 2013

1st C Nugent

2nd M A Rickson

3rd M A Rickson

4th C Nugent

Class 116 Group of Three

1st Rachel Gatrill

2nd M A Rickson

3rd C Nugent

4th D J & A Martin

Champion Rachel Gatrill

Hampshire Down

Class 117 Ram, one shear and over

1st Mrs S L Wigram

2nd Mr J Barnard

3rd Henry Smith

Class 118 Ram Lamb Untrimmed born on or after 1st December 2013

1st Mr & Mrs D C Ritchie

2nd H C Derryman & Sons

3rd Mrs S L Wigram

4th Mr J Barnard

Class 118a Ram Lamb, born on or after 1st December 2013

1st H C Derryman & Sons

2nd Mr & Mrs D C Ritchie

3rd H C Derryman & Sons

4th Mr J Barnard

Class 119 Ewe Lamb, untrimmed born on or after 1st December 2013

1st Mr & Mrs D C Ritchie

2nd Mr J Barnard

3rd Mrs S L Wigram

4th H C Derryman & Sons

Class 120 Ewe Lamb, born on or after 1st December 2013

1st Mr & Mrs D C Ritchie

2nd Mr J Barnard

3rd H C Derryman & Sons

4th Mr J Barnard

Champion Mr & Mrs D C Ritchie

Jacob

Class 121 Ram, one shear and over

1st Mrs M Biggs

2nd Kerry Morish

Class 122 Ram Lamb, born in 2014

1st Mrs M Biggs

2nd Kerry Morish

3rd Mrs M Biggs

Class 123 Ewe, having reared a Lamb in 2014

1st Mrs M Biggs

2nd Kerry Morish

3rd Niki Portus

Class 124 Ewe, shearling

1st Mrs M Biggs

2nd Kerry Morish

Class 125 Ewe Lamb, born in 2014

1st Mrs M Biggs

2nd Mrs M Biggs

3rd Kerry Morish

4th Niki Portus

Class 126 Group of Three

1st Mrs M Biggs

Champion Mrs M Biggs

Suffolk

Class 127 Ram, one shear and over

1st C Hopper & Son

2nd H C Derryman & Sons

3rd Mrs M J Cornish

Class 128 Ram Lamb, trimmed or untrimmed born in 2014

1st Phillip Brooks

2nd Mrs L Gregory

3rd C Hopper & Son

4th Phillip Brooks

Class 129 Ewe, shearling

1st Mrs M J Cornish

2nd Mrs M J Cornish

Class 130 Ewe, two shear and over

1st H C Derryman & Sons

2nd Mrs M J Cornish

Class 131 Ewe Lamb, trimmed or untrimmed, born in 2014

1st Phillip Brooks

2nd Phillip Brooks

3rd Mrs L Gregory

4th H C Derryman & Sons

Champion Phillip Brooks

Charollais

Class 136 Ram, one shear and over

1st C Hopper & Son

2nd G F Burrough

3rd Amy & Amelia Pedrick

4th Mr & Mrs D J Barker & Family

Class 137 Ram Lamb

1st C Hopper & Son

2nd G F Burrough

3rd Amy & Amelia Pedrick

4th C Hopper & Son

Class 138 Ewe, one shear and over

1st Amy & Amelia Pedrick

2nd G F Burrough

3rd Amy & Amelia Pedrick

4th Mr & Mrs D J Barker & Family

Class 139 Ewe Lamb

1st Amy & Amelia Pedrick

2nd Amy & Amelia Pedrick

3rd Mr & Mrs D J Barker & Family

4th Mr & Mrs D J Barker & Family

Class 140 Group of Three

1st Amy & Amelia Pedrick

2nd Mr & Mrs D J Barker & Family

Champion Amy & Amelia Pedrick

Texel

Class 145 Ram, two shear and over

1st Clinton Farms

2nd Miss Annabel Hole

Class 146 Ram shearling

1st Ian Andrews

2nd Clinton Farms

3rd Miss Annabel Hole

4th Ian Andrews

Class 147 Ram Lamb

1st Clinton Farms

2nd Ian Andrews

3rd Ian Andrews

4th A J Carter

Class 148 Ewe, two shear and over

1st Ian Andrews

2nd Clinton Farms

3rd Ian Andrews

4th Miss Annabel Hole

Class 149 Ewe shearling

1st Clinton Farms

2nd A J Carter

3rd Ian Andrews

4th Miss Annabel Hole

Class 150 Ewe Lamb

1st Ian Andrews

2nd Clinton Farms

3rd Ian Andrews

4th Ian Andrews

Class 151 Group of Three

1st Ian Andrews

2nd Clinton Farms

3rd Miss Annabel Hole

Champion Clinton Farms

Any Other Pure Breed-Continental

Class 156 Ram, one shear and over

1st Mrs G B Renfree

2nd Mrs G B Renfree

3rd Miss K A Baxter

4th Mrs M Forward

Class 157 Ram Lamb

1st J W & G Durman

2nd Miss J Maynard

3rd Mrs G B Renfree

4th A J Carter

Class 158 Single Ewe, one shear and over

1st Mrs G B Renfree

2nd Miss K A Baxter

3rd Mrs G B Renfree

4th Mrs G B Renfree

Class 159 Ewe Lamb

1st Mrs G B Renfree

2nd Miss K A Baxter

3rd J W & G Durman

Champion Mrs G B Renfree

Any Other Pure Breed-Native

Class 160 Ram, one shear and over

1st Mrs S D Martyn

2nd E R Tucker

3rd William Hunt

4th Lucy West

Class 161 Ram Lamb

1st Richard Ridout

2nd E R Tucker

3rd H W & M Braddick

4th Lucy West

Class 162 Single Ewe, one shear and over

1st Richard Ridout

2nd E R Tucker

3rd Agatha Jones

4th H W & H M Braddick

Class 163 Ewe Lamb

1st Richard Ridout

2nd Agatha Jones

3rd Lucy West

4th Marcus Hunt

Champion Richard Ridout

Dorset Down

Class 164 Ram, one shear and over

1st N J Bond

2nd Mr J Hepburn

3rd Mr D Rashley & Ms S Tooze

4th Mr & Mrs J Swain

Class 165 Ewe, one shear and over

1st Mr J Hepburn

2nd Mr J Hepburn

3rd Mr & Mrs Hext

4th Mr & Mrs J Swain

Class 166 Ram Lamb

1st Mr D Rashley & Ms S Tooze

2nd N J Bond

3rd N J Bond

4th Mrs Claire Thorn

Class 167 Ewe Lamb

1st N J Bond

2nd N J Bond

3rd Mr J Hepburn

4th Mr & Mrs Hext

Class 168 Pair of Dorset Down Sheep

1st N J Bond

2nd N J Bond

3rd Mr D Rashley & Ms S Tooze

4th Mr & Mrs J Swain

Champion N J Bond

Southdown

Class 169 Ram, shearling or older

1st Miss M Wallace

Class 170 Ram Lamb born in 2014

1st Miss M Wallace

Class 171 Ewe, shearling or older

1st Miss M Wallace

Class 172 Ewe Lamb, born in 2014

1st Miss M Wallace

Class 173 Group of Three

1st Miss M Wallace

Champion Miss M Wallace

Ryeland

Class 180 Ram, one shear and over

1st Mr H J Mills

2nd Stephen Ramsden

3rd Angus Dagger

4th Mr & Mrs C Charlton

Class 181 Ram Lamb

1st Mr & Mrs C Charton

2nd Stephen Ramsden

3rd Angus Dagger

Class 182 Ewe, one shear and over

1st Mr & Mrs C Charlton

2nd Sonia Smith & Adam Retter

3rd Mr & Mrs C Charlton

4th Angus Dagger

Class 183 Ewe Lamb

1st Angus Dagger

2nd Mr & Mrs C Charlton

3rd Stephen Ramsden

4th Mr H J Mills

Class 184 Group of Three

1st Stephen Ramsden

2nd Sonia Smith & Adam Retter

3rd Mr & Mrs C Charlton

4th Mr H J Mills

Champion Mr H J Mills

Coloured Ryeland

Class 185 Ram, born in 2013 or earlier

1st Miss E Saunders

2nd Stephen Ramsden

3rd Mr S Rowe

Class 186 Ram Lamb, born in 2014

1st Mr S Rowe

2nd Mr & Mrs Hext

3rd Stephen Ramsden

4th Miss E Saunders

Class 187 Ewe born in 2013 or earlier

1st Stephen Ramsden

2nd Mr S Rowe

3rd Miss E Saunders

Class 188 Ewe, born in 2014

1st Stephen Ramsden

2nd Mr S Rowe

3rd Mr & Mrs Hext

4th Miss E Saunders

Class 189 Group of Three

1st Miss E Saunders

2nd Stephen Ramsden

3rd Mr S Rowe

Champion Miss E Saunders

Young Handlers

Class 190 Exhibitors under 12 years on day of show

1st Jacob Martyn

2nd Freddie Barker

Class 191 Exhibitors aged 12-16 years on day of show

1st Aaron Hext

2nd J Walker

3rd Hector Smith

4th Henry Smith

Supreme Sheep Champion Mrs G B Renfree

0 comments

Comments

Welcome , please leave your message below.

Optional - JPG files only
Optional - MP3 files only
Optional - 3GP, AVI, MOV, MPG or WMV files
Comments

Please log in to leave a comment and share your views with other Midweek Herald visitors.

We enable people to post comments with the aim of encouraging open debate.

Only people who register and sign up to our terms and conditions can post comments. These terms and conditions explain our house rules and legal guidelines.

Comments are not edited by Midweek Herald staff prior to publication but may be automatically filtered.

If you have a complaint about a comment please contact us by clicking on the Report This Comment button next to the comment.

Forgotten your password?

Not a member yet?

Register to create your own unique Midweek Herald account for free.

Signing up is free, quick and easy and offers you the chance to add comments, personalise the site with local information picked just for you, and more.

Sign up now

Photo Orders
Letters
Competitions
Subscription
Join us on Facebook
View or book a notice

Join our newsletter

Local Search 24 – East Devon
Looking for a:

Location:

Search radius:

Exmouth's trusted business directory