Great performances at home gala

18:33 23 January 2013

Swimmers of the Month December Melissa Hanson 15 and Luke van den Barselaar 17

Swimmers of the Month December Melissa Hanson 15 and Luke van den Barselaar 17

Archant

Chard Swimming Club held their first club gala of the year at Flamingo Pool in Axminster, writes Hannah Pullinger.

Swimmers ranging from seven to 16 years took part. Some excellent swims at the gala secured a bronze speed badge for 9 and under swimmers Jimmy Brett and Millie Downes, swimming under 20 seconds in the 25m free for the first time, and a silver speed badge for Ben Greenslade 12, in the 50m freestyle, for swimming under 36 seconds for the first time.

There were also 50 Somerset County qualifying times achieved at the gala. Regional and national qualifying times cannot officially be achieved at this level of competition.

Gala results on www.midweekherald.co.uk

8 &Under Events

Boys’ 25m Back:

1, Matthew Humphreys, 2, Jack Morgan, 3, Adam Rens

Boys’ 25m Breast: 1, Adam Rens 2, Matthew Humphreys

Girls’ 25m Fly: 1, Jasmine McAuley, 2, Catherine Webb, 3, Daisy Russell

Girls’ 25m Free: 1, Jasmine McAuley, 2, Catherine Webb, 3, Daisy Russell

Girls’ 50m Breaststroke

Open: 1, Tessa Down, 2, Melissa Hanson, 3, Lauren Harrison

13/14 Years: 1, Elisha Hawkins, 2, Abi Bonning, 3, Florence Swan

12 Years: 1, Jess Patch, 2, Jess Fowler, 3, Nancy Doble

11 Years: 1, Xanthe Dyer, 2, Megan Herbert, 3, Daisy Brett

10 Years: 1, Eden McDonald, 2, Harriet Copeman, 3, Natasha Dower

9 Years: 1, Millie Downes, 2, Abi Greenslade, 3, Abbie Herbert

Boys’ 50m Fly

Open: 1, Luke van den Barselaar, 2, Daniel Andrews , 3, Joe Spurway

13/14 Years: 1, Iain Ross, 2, Lewis Pearson, 3, Ben Greenslade,

12 Years: 1, Henry Taswell, 2, Leo Kindred, 3, Simon Davis

11 Years: 1, Leo Bonning, 2, Oliver Bright, 3, Michael Moulding

10 Years: 1, Oscar Rens, 2, Daniel Humphreys, 3, Will Hawkins

9 Years: 1, Cole Dickinson, 2, Jimmy Brett, 3, Joe Shrubb

Girls’ 200 Backstroke

Open: 1, Melissa Hanson, 2, Tessa Down, 3, Lauren Harrison

13/14 Years: 1, Elisha Hawkins, 2, Susan Ross, 3, Florence Swan

12 Years: 1, Jess Fowler, 2, Jess Patch, 3, Ella Hawkins

11 Years: 1, Xanthe Dyer, 2, Megan Herbert, 3, Daisy Brett

10 Years: 1, Eden McDonald, 2, Harriet Copeman

9 Years: 1, Millie Downes, 2, Mia Huntley,

Boys’ 200 Breaststroke

Open: 1, Luke van den Barsellaar, 2, Wilf Gosden, 3, Jamie Pullinger

13/14 Years: 1, Iain Ross, 2, Tom Simpson

12 Years: 1, Leo Kindred, 2, Henry Taswell, 3, Simon Davis

11 Years: 1, Leo Bonning, 2, Michael Moulding, 3, Oliver Bright

10 Years: 1, Oscar Rens, 2, Will Hawkins, 3, Ben Webb

9 Years: 1, Joe Shrubb, 2, Cole Dickinson, 3, Simon Law

Girls’ 100 Fly

Open: 1, Tessa Down, 2, Melissa Hanson & Billie-Jo Dance

13/14 Years: 1, Elisha Hawkins, 2, Susan Ross, 3, Florence Swan

12 Years: 1, Jess Patch, 2, Jasmine Voysey, 3, Jess Fowler

11 Years: 1, Xanthe Dyer, 2, Megan Herbert, 3, Holly Dickinson

10 Years: 1, Eden McDonald

9 Years: 1, Abbie Herbert, 2, Posy Doble

Boys’ 100 Free

Open: 1, Luke van den Barsellaar, 2, Daniel Andrews, 3, Joe Spurway

13/14 Years: 1, Iain Ross, 2, Lewis Pearson, 3, Ben Greenslade

12 Years: 1, Henry Taswell, 2, Leo Kindred, 3, Simon Davis

11 Years: 1, Leo Bonning, 2, Joss Copeman, 3, Oliver Bright

10 Years: 1, Oscar Rens, 2, Will Hawkins, 3, Ben Webb

9 Years: 1, Jimmy Brett, 2, Cole Dickinson, 3, Joe Shrubb

Boys’ 200 Individual Medley

Open: 1, Luke van den Barselaar, 2, Joe Spurway, 3, Jamie Lillington

13/14 Years: 1, Iain Ross, 2, Lewis Pearson, 3, Ben Greenslade

12 Years: 1, Henry Taswell, 2, Leo Kindred, 3, Simon Davis

11 Years: 1, Leo Bonning, 2, Oliver Bright

10 Years: 1, Oscar Rens, 2, Daniel Humphreys

9 Years: 1, Jimmy Brett

Girls’ Novice 25m 1, Millie Downes, 2, Briana Barrand, 3, Mia Huntley

Girls’ Novice 50m 1, Xanthe Dyer, 2, Jess Fowler, 3, Sarah Underwood

Boys’ Novice 25m 1, Jimmy Brett, 2, Cole Dickinson, 3, Joe Shrubb

Boys’ Novice 50m 1, Ben Greenslade, 2, Leo Kindred, 3, Simon Davis

Anyone interested in joining Chard & District Swimming Club please contact the web-site www.chardswimming.org.uk

Other Sport Stories

12:05
Sidmouth Cricket Jordan Fowler Junior Colt of the Year

Sidmouth toasted ‘absent friends’ at their annual dinner and awards evening, writes Conrad Sutcliffe.

Read more
11:54
Exmouth Sea Angling Associaton The Christmas Fayre meeting

The Exmouth Sea Angling Association (ESAA) contested the Carnival competition that was fished from Mare Rocks to Sandy Bay, writes Robert Pennells.

Read more
11:54
ESAA Christms Fayre winners

The Exmouth Sea Angling Association (ESAA) fished the annual Christmas Fayre meeting, writes Robert Pennells.

Read more
11:51
The RFU SW Facilities manager Jon Bendle was invited officially cut the ribbon at the Exmouth RFC's new floodlights opening on Saturday. Mr Bendle is pictured with first team captain Dave Bargent, chrmn Chris Parks, pres Keith Pyne, Mike England, David Bassett,  sec Jan McCarthy, Director of Rugby Chris Wright and Roger Holman. Ref exsp 3088-50-14. Picture: Simon Horn.

Rugby Union in East Devon received a major boost today when Exmouth RFC was chosen by the Rugby Football Union to become a Lead Up and Legacy Centre for the 2015 Rugby World Cup which is being staged in England and Wales.

Read more

Local Weather

Overcast

Overcast

max temp: 12°C

min temp: 7°C

Most Read Sport

Photo Orders
Competitions
Subscriptions
Facebook
Family notices

Digital Edition

Image
Read the Midweek Herald e-edition today E-edition
Honiton�s trusted business finder