Axminster Carnival - FULL RESULTS

Procession attracted entries from Chard and Ilminster, as well as from across Devon.

Fancy Dress Individual Junior: 1, Firework Frenzy - Chloe Bolton; 2, Over the Rainbow - Swain CC; 3, It’s Snowonder and Flaming Nuisance - Lauren Pearcy & Aidan Pearcy.

Fancy Dress Individual Adult: 1, Secret Garden - JB CC.; 2, Skullduggery - A & A CC; 3, Trick or Treat - Tigers CC.

Fancy Dress Pairs: 1, Enchanted - Excalibur CC; 2, The Magic Roundabout - Swain CC; 3, Dance of the Dragon - J & R Button-Stevens.

Decorated Handcart: 1, Scarecrow’s Wedding - Cousins CC.

Decorated Umbrella Under 14: 1, Tick Tocks Day Nursery - K Beddows.

Decorated Umbrella Adult: 1, Tick Tocks Nursery - K Beddows

Most Read

Walking Group: 1, Bodacious - Boogie Bass Bugs; 2, Showboat - Axminster Operatic Society; 3, MAD - Marvellous Amateur Dramatics; 4, 65 years of Axminster Drama Club - Axminster Drama Club.

Trade: 1, 10 years in business - Burroughs.

Visiting Carnival Queens: 1, Starry Eyed - Ottery St Mary Carnival; 2, Seaton Carnival; 3, Chen - Honiton Carnival; 4, Colyton Carnival

Visiting Carnival Queens Open: 1, Snow Angels - Topsham’s Town Fayre

Open Class 30 foot and under: 1, Harry Potter Goes Ga Ga - Muckslingers CC; 2, Welcome to Bollywood- Zem CC; 3, Bubbly Budleigh Car Wash - Budleigh Salterton CC; 4, Discolightz - Bovey Tracey Carnival.

Youth: 1, Snowtime - South Brent CC; 2, Christmas Rock ‘n’ Roll- Tango JCC; 3, Medieval Pageant - Rascals JCC; 4, Wig Wam Bam - K9 CC and 1st Honiton Scouts

Local Class: 1, That’s a bit Irish - Axminster Young Farmers’ Club; 2, Fireman Sam - Rainbow Under Fives Playgroup; 3, Ford Car - Castle Garage.

Open Class: 1, Voodoo Carnival - Eclipse CC; 2, Jokers - Sidvale CC.

Humorous Class: 1, I’m a Nutter Get Me Out of Here - Nunsford Nutters CC; 2, Horsin Around - Westbridge CC.

Additional Trophies

Best Entry In Procession – Voodoo Carnival – Eclipse CC.

Best Walking Entry in Procession – Bodacious – Boogie Bass Bugs

Best Drama Entry – Showboat – Axminster Operatic Society

Best Music in Procession – Bodacious – Boogie Bass Bugs.

Best Costumes in Procession – Skullduggery – A & ACC Tigers CC.

Axminster Carnival Class & Trophy Winners 2010

Les and Sue Mays Cup: Firework Frenzy, C Bolton

Sheppard Cup, Secret Garden, JBCC

George House Dental Lab: Enchanted, Excalibur CC.

Axminster Young Farmers Club: Scarecrows Wedding, Cousins CC.

Pete Gillman Memorial Cup: Tick Tock Nursery

Town Majors Trophy: Tick Tock Nursery

Ron Purvey Memorial Trophy: Bodacious, Boogie Bass Bugs

Haye Lane Nurseries Cup: S Burrough

Sam Enticott Cup: Starry Eyed, OSM Carnival

Axminster Inn Cup: Snow Angels, Topsham Town Fayre

Pete Perryman Cup: Harry Potter goes Ga Ga, Muckslingers CC.

Bob Newberry Cup: Snowtime, South Brent CC.

Chairman’s Cup: That’s a Bit Irish, Axminster Young Farmers

Pete Baulch Cup, Voodoo Carnival, Eclipse CC.

Axminster News Trophy: I’m a Nutter- Get me out of here, Nunsford Nutters CC.

Kilmington Players Cup: – Best Drama Entry – Showboat – Axminster Operatic Society

Axminster Carpets Cup: – Best Music – Bodacious – Boogie Bass Bugs

Tigers CC – Best Costumes –Skullduggery - AACC.

Presidents Cup: – Best Walking Entry – Bodacious – Boogie Bass Bugs

Beviss & Beckingsale Cup: – Best in Procession – Voodoo Carnival – Eclipse CC.