Honiton and District Carnival 2010 - full results

PUBLISHED: 11:41 24 October 2010 | UPDATED: 12:31 24 October 2010

Dave Arney as Rag Time.

Dave Arney as Rag Time.

Archant

EDITOR’S CHOICE: Separate story on this website about Nigel Phillips’ triumphant Best Overall win..

Class A, Open

1st - Jokers, Sid Vale CC

Class B, Tableau

1st - Over the rainbow, New Beginnings CC

Class C, Local

1st - Voodoo Carnival, Eclipse CC

2nd - Harry Potter goes gaga, The Mudslingers 3rd - Wig Wam Bam, Honiton Scouts

Class D,Comedy

1st - Oh what a knight, One Plus One CC

2nd - That’s a bit Irish, Axminster YFC

3rd - I’m a nutter get me out of ‘ere,Nunsford Nutters CC 4th - C U Jimmy, Poppe Inne CC

Class E, Under 16’s

1st - Christmas Rock’n’Roll,Tango CC

2nd - Medieval Pagent, Rascals CC

3rd - Snowtime, South Brent CC

Class F, Under 30’

1st - Ocean Venture, OSMVSU

2nd - Welcome to Bollywood, Zem CC

3rd - Hellraiser, Brimspear CC

Class G(1), Queens over 20’

1st - Starry Eyed, Ottery St Mary Carnival 2nd - Queen of Hearts, Colyton Carnival 3rd - Summer Holiday, Harbertonford CC

Class G(2), Queens under 20’

1st - Queen of Hearts, Seaton Carnival

2nd - Snow Angels, Topsham Town Fayre

Class H, Trade

1st - Ruffwell Inn

2nd - Parnell Coaches

3rd Bella Pizza

Class !, Walking Single

1st - Skullduggery, A & A CC (Nigel Phillips) 2nd - Arachnaphobia ‘The Sequel’, Roger Muspratt-Hamilton 3rd - Secret Garden, JBCC (Jodie Bea Mitchell) 4th - Ragtime, Dave Arney

Class J, Walking Pairs

1st - Enchanted, Excalibur C2nd - Final Flight, St Peters CC 3rd - Dance of the Dragons, Jess and Rosa Batten-Stevens

Class K, Waliking Groups

1st - 100 years of fun, Honiton Guides and Brownies 2nd - Joking Jokers, The Marchent Family 3rd - Lord Rockingham and Lady Westcott, Robert Owen Communities 4th - Talk to the animals - Honiton Panto Society

Class L, Walking with wheeled props (motorised) 1st - Bodacious, Boogie Bass Bugs 2nd - The Race, Domino CC 3rd - Fake That, Honiton Round Table

Class M, Walking with wheeled props (non-motorised) 1st - The Bearded Pearl, The Cooke Family 2nd - Scarecrows Wedding, Cousins CC 3rd - Seaton Express, Phil Armour

Class N, Walking Youth

1st - Crisp Couture, Trish Male

2nd - Flaming Nuisance, Aiden Pearcy

3rd - It’s Snowonder, Lauren Pearcy

Best Overall - Skullduggery, A & A cc

Most Original Walking Entry - Skullduggery, A & A CC Best Local Walking Entry - Bodacious, Boogie Bass Bugs Best Dressed Tractor Driver - Voodoo Carnival, Eclipse CC Best Lighting - Voodoo Carnival, Eclipse CC Best Costumes - Voodoo Carnival, Eclipse CC Best Make-up - Voodoo Carnival, Eclipse CC Best Choreography - Jokers, Sid Vale CC Best Music - Welcome to Bollywood, Zem CC Most Colourful in Procession - Joint winners - Jokers, Sid Vale CC and Voodoo Carnival, Eclipse CC Royalty Trophy - Over the rainbow, New Beginnings CC


If you value what this story gives you, please consider supporting the Midweek Herald. Click the link in the orange box above for details.

Become a supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Latest from the Midweek Herald