Honiton Carnival 2009 - RESULTS

Class A Open: 1st - Rollin on the River, Sid Vale CC 2nd - Parade, Phoenix CC 3rd - Icequerade, Eclipse CC 4th - What you waiting for - Axminster YFC Class C Local: 1st - Honiton Pantomime Society Class D Comedy:

Class A Open: 1st - Rollin on the River, Sid Vale CC

2nd - Parade, Phoenix CC

3rd - Icequerade, Eclipse CC

4th - What you waiting for - Axminster YFC


You may also want to watch:


Class C Local: 1st - Honiton Pantomime Society

Class D Comedy: 1st - Nutters Clean Up, Nutters CC

Most Read

2nd - The Rex Factor, One Plus One CC

3rd - Puppet on a String, Poppe Inne CC

Class E Under 16s: 1st - Showboat, Tango CC

2nd - Motion in the Ocean, Rascals CC

3rd - Gypsy Glade, South Brent CC

Class F 30' & Under: 1st - Colour the World, Brimspear CC

2nd - Candyland, OSMVSU CC

3rd - Rock around the Clock, Budleigh Salterton CC

Class G Queens: 1st - A Queen for all Seasons, Ottery St Mary Carnival

2nd - A Touch of Class, Colyton Carnival

3rd - Wintertime, Seaton Carnival

4th - Woodland Fantasy, Topsham Town Fayre

Class H Trade: 1st - Landrover Experience

2nd - Crealy Adventure Park

3rd - Heart Radio

Class I Walking Single: 1st - Through the Eye, Jodie-Bea CC

2nd - Alienation, A & A CC

Class J

Walking Pairs: 1st - It's all in the Stars, Mary & Jess Batten-Stevens

2nd - Dragon's Aura, Excalibur CC

Class K Walking Groups: 1st - Robert Owen Community

2nd - Busy Bee Pre-School

3rd - Honiton Youth Football

4th - Honiton Rugby Juniors

Class L

Walking with motorised wheeled props:

1st - Space Bugs, Boogie Bass Bugs

2nd - Strictly Table Dancing, Honiton Round Table

3rd - Honiton Gym Club

4th - Scout Talent, Honiton 1st Scout Group

Class M Walking non-motorised wheeled props

1st - Formula Fraud, Cooke Family CC

2nd - 1 Man English Country Garden, Dave Arney

3rd - Flower Power, Phil Armour

4th - Little Treasures Pirates of Gittisham -

Little Treasures Pre-School

Class N Walking Youth: 1st - Icle Ice, Aiden Pearcy

2nd - Living Table, Sarah Bolton

3rd - Harvest Time, Rose Batten-Stevens

Special Awards:

Best Overall - Rollin on the River, Sid Vale CC Most Original Walking - Alienation, A & A CC Best Dressed Tractor Driver - Icequerade, Eclipse CC Best Lighting - Rollin on the River, Sid Vale CC Best Costumes - Rollin on the River, Sid Vale CC Best Make-up - Motion in the Ocean, Rascals CC Best Choreography - Rollin on the River, Sid Vale CC Best Music - Rollin on the River, Sid Vale CC Most Colourful - Rollin on the River, Sid Vale CC Royalty Trophy - Motion in the Ocean, Rascals CC Best Local Walking Organisation - Joint Winners: Honiton Gym Club & Busy Bee Pre-school Best Dressed Collector - Abigail Phillips

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus