Honiton Community College Upper College Achievements Evening took place on Thursday, September 17, and was a celebration of students achievement in Key Stages 4 and 5.
Honiton Community College Upper College Achievements Evening took place on Thursday, September 17, and was a celebration of students' achievement in Key Stages 4 and 5.
College staff and governors have offered their congratulations to the award winners and to all students for working hard during the past year.
Award winners:
YEAR 10
English Jessica Doe, Szymon Kohland
Mathematics Thomas Shepherd, Matthew Baily
Science Beth Hutchings, Bethany Neely
Geography Oliver Cave, Joshua Gamble
History Beth Hutchings, Oliver Loader
Economics Robert Kingdon, Matthew Reed
Religious Studies Molly Tyers, Rebecca Witt
French Molly Tyers, Jessica Doe
Spanish George Cox, Conon Carter
IT Emily Dunn, Jorin Crean
Music Josie Denning, Warren Davey
Art Sophie Weir, Katie Richards
Drama Natasha Haward, David Shuttleworth
Photography Rebecca Witt, Ashley Ablett
Resistant Materials Rikki Trim, Matthew Baily
Graphics Annabel Frost, Charles Wright
Citizenship Bethany Norris, Jack Ashford
Business Studies Molly Tyers, Matthew Waldron
Leisure & Tourism Francesca Harry, Sapphire Jones
Health & Social Care Jemma Butt
Sportsman of the Year Matthew Reed
Sportswoman of the Year Rachael Hopkins
Pastoral Award Vanessa Lomas
Governors' Award Molly Tyers
YEAR 11
English Emma Weir, Corrie Payne
Mathematics Kyle Bonetta-Martin, Luke Lemon
Science Arron King, Emma Weir, Tayseer Elmaghdy
Geography Megan Robertson, Thomas Dunn
History Fern Chugg, Selina Small
Economics Kathryn Maddern, Robert Price
Religious Studies Fern Chugg, Samuel Bath
French Elizabeth Parker, Abigail Bramhall
Spanish Emma Weir, Ryan Witt
IT Sarah Hurford, Foyezur Rahman
Music Kyle Bonetta-Martin, Connor Williams
Art Lucinda Reeves, Hugh Waters, Mahler Fox
Drama Ezekiel Chattell, Saskia Layburn
Photography Vanessa Allen, Luke Lemon
Resistant Materials Jennifer Hole, Michelle Cook
Citizenship Kathryn Maddern, Foyezur Rahman
Business Studies Thomas Dunn, Jessica Allen
Leisure & Tourism Fern Chugg, Lauren Hayes
Health & Social Care Elizabeth Parker, Lucinda Reeves,
Jessica Roberts
Food Technology Sarah Hurford, Kirsty Sanders
Child Development Kelly Avery
Sportsman of the Year Alexander Cave
Sportswoman of the Year Kelly Kennard
Pastoral Award Hugh Waters
Governors' Award Fern Chugg
YEAR 12
Vocational A Levels Kerry Keating, Rachel Grove
AS Level Daniel Paterson, Philippa Hodgson,
Jessica Evans, Jack Dixon
Contribution to the Sixth Form Jack Dixon
YEAR 13
Vocational A Levels Ruth Parker
A Levels Caroline Hole, Thomas Clemo, Elisa Cunningham,
Leo Jefferson, Rachael Olive, Alexander Beighton
Contribution to the Sixth Form Elisa Cunningham
TROPHIES
HSBC Trophy for Governors' Award Year 10, Molly Tyers
Price Trophy for English, Emma Weir
Hendy Trophy for Mathematics, Kyle Bonetta-Martin
Perkins Trophy for Science, Aaron King and Emma Weir
Olive Trophy for Technology, Jennifer Hole
Vallender Trophy for Humanities, Fern Chugg
Corke Trophy for Modern Languages, Elizabeth Parker
Cantle Trophy for Creative Arts, Ezekiel Chattell
Boots Trophy for Physical Education, Alexander Cave
and Kelly Kennard
Yates Trophy for Governors' Award Year 11, Fern Chugg
College Cup Lower Sixth, Jack Dixon
College Cup Upper Sixth, Caroline Hole
Tirard Trophy, Thomas Clemo
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here