Honiton Show 2014 beef cattle results

PUBLISHED: 15:02 12 August 2014 | UPDATED: 15:02 12 August 2014

Honiton show 2014. Photo by Terry Ife. Ref mhh 3362-32-14TI Honiton ShowTo order your copy of this photograph go to www.midweekherald.co.uk and click on myphotos24

Honiton show 2014. Photo by Terry Ife. Ref mhh 3362-32-14TI Honiton ShowTo order your copy of this photograph go to www.midweekherald.co.uk and click on myphotos24

Archant

Honiton Agricultural Show 2014 beef cattle results:

Devon

Class 34a Bull, born in 2013

1st M & D Cowell, Eastyard Devon-air

2nd C J Hutchings, Yomaoon Matador

3rd Deborah Telling, Hillside Bestman

Class 35 Cow born in or before 2011

1st C J Hutchings, Elstead Daisy

2nd Deborah Telling, Hillside Beauty

Class 36 Heifer born in 2012

1st M & D Cowell, Eastyard Jaylo

2nd Payne & Westaway, Clannaborough Ariadne 23

3rd M & D Cowell, Eastyard Camelia 6th

4th R L Jones & Son, Richmond Woodbine 5th

5th Deborah Telling, Hillside Generous Jennifer 1st

Class 37 Hiefer born in 2013

1st R L Jones & Son, Richmond Woodbine 6th

Class 38 Group of Three Breeding Animals

1st Deborah Telling

Champion Devon M & D Cowell, Eastyard Jaylo

South Devon

Class 39 Bull, born in or before 2012

1st Mells Park, Mells Park Bertie

2nd Nigel & Elizabeth Bunkham, Langhams Louis 2

3rd Graham & Lynn Pluess, Trevoulter Crusader 19

Class 40 Bull, born in 2013

1st A H & E M Bartley, Mutterton Tom Putt 12

2nd A H & E M Bartley, Mutterton Tom Putt 13

3rd Mells Park, Mells Park Freddie

Class 41 Cow, any age certified in-calf or with calf at foot.

1st Robert Dimond, Kestle Buttercup 122

2nd Mells Park, Mells Park Danica

Class 42 Heifer born in 2012

1st Graham & Lynn Pluess, Trevoulter Tulip 22

2nd Mells Park, Mells Park Elinor

3rd Nigel & Elizabeth Bunkham, Tregarrick Candy

4th A H & E M Bartley, Mutterton Pansy 7

5th A H & E M Bartley, Mutterton Rosebud 3

Class 43 Heifer born in 2013

1st Graham & Lynn Pluess, Trevoulter Buttercup 31

2nd Graham & Lynn Pluess, Trevoulter Tulip 30

3rd Robert Dimond, Shepton Buttercup 2

4th A H & E M Bartley, Mutterton Clary 7

5th Mells Park, Mells Park Flap Doodle

Class 44 Group of Three Animals

1st Mells Park

2nd Graham & Lynn Pluess

3rd A H & E M Bartley

Aberdeen Angus

Class 45 Bull, born in or before 2012

1st C J Hutchings, Kingsbrompton Endeavour

Class 46 Bull, born in 2013

1st Judith Denning, Temple El Nino

2nd Jake Sayer, Sayers Evermore

Class 47 Cow, in-milk or in-calf, born before 1st January 2012

1st Judith Denning, Rawburn Rosebud

2nd C J Hutchings, Kingsbrompton Tibbie

Class 48 Heifer, born in 2012

1st C J Hutchings, Kingsbrompton Eblackie

2nd Judith Denning, Temple Northern Mistress

Class 49 Heifer born in 2013

1st Judith Denning, Temple Pshchic Nessie

2nd Jake Sayer, Sayers Lady Jelly

3rd Lynher Valley Aberdeen Angus, Lynher Valley Encore Aurora

4th C J Hutchings, Kingsbrompton Eblackie

Class 50 Group of Three Animals

1st Judith Denning

2nd C J Hutchings

Champion Aberdeen Angus Judith Denning Temple Psychic Nessie

Hereford

Class 51 Bull, born in or before 2012

1st Mr K Prettejohn & Ms A Kerslake, Lnscombe I Oliver

Class 52 Bull, born in 2013

1st Isobel Jennings, Cornbel I Kenetic

2nd Isobel Jennings, Cornbel I Knight

3rd R A & V A Mitchell, Lanscombe I Prince

4th R A & V A Mitchell, Lanscombe I Philosopher

5th Graham & Katherine Bigwood, Bigwood Buck

Class 53 Cow, any age

1st R A & V A Mitchell, Lanscombe I Lizzy

Class 54 Heifer born in 2012

1st Mr K Prettejohn & Ms A Kerslake, Nicholashayne I Kite

2nd Miss Katherine Bigwood, Bigwood Dime

Class 55 Heifer born in 2013

1st R A & V A Mitchell, Lanscombe I Pixie

2nd Mr K Prettejohn & Ms A Kerslake, Nicholashayne I Julia

3rd Isobel Jennings, Cornbel I Precious 86

4th Graham Bigwood, Bigwood Floring

5th R A & V A Mitchell, Lanscombe I Precious

Class 56 Group of Three Animals

1st Mr K Prettejohn & Ms A Kerslake

2nd Isobel Jennings

3rd R A & V A Mitchell

Champion Hereford R A & V A Mitchell, Lanscombe I Lizzy

British Limousin

Class 57 Bull, born in or before 2012

1st C J Hutchings, Goal

Class 58 Bull, born in 2013

1st Mr & Mrs D K Wheeler, Rosecroft Ideal

2nd Linda Pidsley, Upton Ley Invincible

Class 59 Cow, in-calf of with calf at foot, any age

1st P Greed, Killerton Gucci

2nd C J Hutchings, Kingsbrompton Funandfrolics

Class 60 Heifer, in-calf or maiden, born in 2012

1st P Greed, Killerton Hera

2nd Mr & Mrs D K Wheeler, Rosecroft Honeysuckle

Class 61 Heifer born on or after 1st January 2013

1st Mr & Mrs D K Wheeler, Rosecroft Izzy

2nd Mr & Mrs D K Wheeler, Rosecroft Inspiration

3rd R F Spiller, Hawktree Iconic

Class 61a Pair of Animals

1st Mr & Mrs D K Wheeler

2nd P Greed

3rd C J Hutchings

British Limousin Champion P Greed, Killerton Hera

British Simmental

Class 65 Heifer born in 2012

1st Messrs Barker, Heywood Fantasia 9th

2nd Laura Darch, Chard Dixon

Class 66 Heifer born in 2013

1st Messrs Barker, Heywood Fanny 31st

Class 66a Pair of Animals

1st Messrs Barker

Champion Simmental Messrs Barker, Heywood Fantasia 9th

Any Other Pure Breed Continental

Class 67 Bull, born in or before 2012

1st R F Spiller, Trencrom Global Warrior

Class 68 Bull, born in 2013

1st Robin Joyce, Five Ways Iceman

Class 69 Cow, in-calf or with calf at foot, any age.

1st Mr S L Simmons, Rigel Paloma

2nd R F Spiller, Oxcroft Ena

Class 70 Heifer, any age

1st Mrs Clare Clapp, Balbithan Hooch

2nd Mrs Clare Clapp, Balbithan Haiti

3rd Laura Darch, Marne Icicle

Class 70a Pair of Animals

1st Mrs Clare Clapp

2nd R F Spiller

Champion Any Other Pure Breed Continental Mrs Clare Clapp, Balbithan Hooch

Rare Traditional and Any Other British Native Breed

Class 71 b Cow in calf or with calf at foot any age

1st Feniton Court Estate, Feniton Emily

2nd Feniton Court Estate, Feniton Eleanor

Class 71c Heifer any age

1st Feniton Court Estate, Feniton Freesia

Champion Rare Traditional & Any Other Pure Breed Continental Feniton Court Estate, Feniton Emily

Dexter

Class 71d Bull, born in or before 2012

1st T P Stevenson, Studland Mylo

2nd Buryhill Dexters, Buryhill Little Jack

Class 71e Bull, born in 2013

1st Buryhill Dexters, Buryhill Maximus

Class 72 Heifer born in 2012

1st T P Stevenson, Beechwood Gem

2nd Buryhill Dexters, Buryhill Tulisa

3rd Buryhill Dexters, Buryhill Melody

4th Mr B W Simmonds, Old Wofrod Jessica

Class 72a Heifer born in 2013

1st Buryhill Dexters, Buryhill Amy Louise

2nd Buryhill Dexters, Buryhill Francine

3rd Clare McDonald & Phil Morish, Christow Molly

Class 73 Cow or Heifer dry and in-calf

1st Buryhill Dexters, Buryhill Miranda

2nd T P Stevenson, Beechwood Hester

Class 74 Cow, in-milk, born in or before 2012

1st Buryhill Dexters, Honeycombe Daisy

2nd C Bradbury, Puddle Bridge Primrose

3rd Buryhill Dexters, Buryhill Maisie Rose

4th T P Stevenson, Beechwood Grace

5th Mr B W Simmonds, Old Wolford Minimouse

6th Clare McDonald & Phil Morish, Christow Maria

Class 75 Pair of Animals

1st Buryhill Dexters

2nd Clare McDonald & Phil Morish

Champion Dexter Buryhill Dexters, Honeycombe Daisy

Commercial Beef

Class 76 Commercial Heifer or Steer, to be born after 1st January 2014

1st Linda Pidsley, Princess

2nd Nigel & Elizabeth Bunkham, Rizzle Kicks

Class 77a Steer, with baby teeth

1st Nigel & Elizabeth Bunkham, Rizzle Kicks

2nd Linda Pidsley, Jackpot

3rd Linda Pidsley, Rusty Dollar

4th Whitehouse Farm Partnership, Ben Riach

5th Linda Pidsley, Willnant Fire Cracker

6th Lucy Gould, Buster

Class 77b Heifer with baby teeth under 30 months on day of show

1st Linda Pidsley, Princess

2nd Whitehouse Farm Partnership, Ledaig

3rd Linda Pidsley, Flame

4th Whitehouse Farm Partnership, Cardhu

5th Laura Darch, Diamond

Supreme Champion Dairy Breeds The Davis Family, Lutton Action Kimberley EX91

Supreme Champion Beef Breeds M & D Cowell, Eastyard Jaylo

YFC Dairy

Class 78a Dairy Heifer up to 12 months old on day of show

1st Hannah Sayer

2nd Emily Davis

3rd Jessica Tapp, Chettiscombe Shottle Annette 9

Class 78b Dairy Heifer over 12 months old on day of show

1st A R & D L Walters, Reids Crimson Tulip

2nd A & J E Fewings, Keevil Gillespy Pandora

3rd Emily Davis

YFC Beef

Class 80 Beef Cattle, steer or heifer of any beef breed or cross breed up to 20 months

1st Linda Pidsley, Jackpot

2nd Lucy Gould, Buster

3rd Jake Sayer, Sayers Lady Jelly

4th Sophie Simmons, Conworthy Court Dainty 45

Junior Dairy Handler

Class 81 Calf from any recognised Dairy Breed – Handlers 12 Years and under on day of show

1st Emily Davis

2nd Emily Smalley

3rd M Evans

4th Katie Davie

Class 82 Calf from any recognised Dairy Breed – Handlers aged 13 – 16 years on day of show

1st Chloe Fewings

2nd Hannah Sayer

3rd Hannah Jefford

4th Matt House

Junior Beef Handlers

Class 83 Calf from any recognised Beef Breed & Cross-Breed) Handlers 12 Years and under

1st Tom Mitchell

2nd Grace Denning

3rd Rachel Watson

4th Emily Mitchell


If you value what this story gives you, please consider supporting the Midweek Herald. Click the link in the orange box above for details.

Become a supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Latest from the Midweek Herald