Skittle and crib results

PUBLISHED: 09:00 03 February 2010 | UPDATED: 00:51 16 June 2010

COLYTON SKITTLE LEAGUE The Mike Sansom Nomination Trophy Final, played at the Gerrard Arms: Winner Charlie Hutchings (Eagle Tavern) 64

COLYTON SKITTLE LEAGUE

The Mike Sansom Nomination Trophy Final, played at the Gerrard Arms: Winner Charlie Hutchings (Eagle Tavern) 64 Runner-up Chris Miller (Red Lion A) 60 (after throw-off ), Dave Park (Seaton AFC B) 60 Steve Pye (Honiton WMC A) 58 Graham Hayball (Axe Vale SC A) 51 Clifford Every (Vine A) 49 Steve Somers (Beer B) 46 Martin Pidgeon (Lamb B) 45 Michelle Craker (White Hart B) 42 Martin Paver (Red Lion Sidbury) 42 Barry Huntley (Axe Carpets A) 41 Simon Land (Three Tuns Harts) 40 Steve Hembrow (Tuckers A) 40 Maxy French (Seaton AFC A) 37 Tony Miller (Axe Vale SC B) 32.

Division 1: Gerrard A 344 (D Hawkins 68) Hon RBL A 321 (L Williams 60); Red Lion Cavs 375 (V Trott 68) Vine B 401 (G Wright 77); Hon WMC A 298 (J Barker 54) Tuckers B 319 (K Tratt 58); New Inn A 359 (D Jones 71) Gerrard B 321 (D Tucker 61); Lamb A 366 (M Farmer 64) Axe Con 370 (S London 68); Mountbatten Park 337 (N Groves, S Martin 59) Lamb B 371 (M Pidgeon 77); Eagle Tavern 371 (P Arcot 71) Axe Vale B 435 (M Enticott 82).

Division 2: Axe Carpets B 330 (T Hammett 72) Harbour C 369 (R Gush 79); Axe Vale A 367 (G Hayball 77) Hon RBL D 349 (W Tratt 67); Vine A 326 (Sheila Davenport 61) Red Lion A 346 (Jo Flint 73); Tuckers C 332 (T Patch 62) Sidbury Stones 378 (J Bass 72); Sidbury SC A 355 (R Hayes 70) Axe Carpets A 391 (D Stone 71); Harbour A 406 (A Spiller 81) Three Tuns A 462 (W Guppy 88); Tuckers A 345 (M Huskins 65) Harbour B 331 (P Taylor 60).

Division 3: Seaton AFC A 433 (D Parker 81) Offwell A 471 (J Lockyer 97); Axe Vale SC C 354 (B Ostler 67) Kingfisher A 340 (S Richards 62); Harbour BB 414 (M White, S Bartlett 77) Colcombe B 380 (V Wood 75); Three Tuns Harts 367 (J Woolacott 80) Beer B 360 (R Abbott 63); Beer Albion 340 (D Williams 66) Rising Sun A 339 (M Sheppard 64); Axe Inn B 326 (F Knight 57) Volunteer A 336 (B Rose 61); Division 4: Rising Sun B 339 (T Barrett 62) Beer Vikings 352 (K Aris, S Jackson 65); White Hart A 302 (J Swithinbank 57) Axe Inn A 309 (J Ellis 60); Honiton Con A 318 (Mo Davies 56) Red Lion Sid 359 (M Paver 67); Beer A 317 (M Westlake 59) New Inn B 313 (D Hodder 58); Volunteer B 316 (M Spink 56) White Hart B 345 (G Stephens 70); Hon RBL B 379 (D Crabb 70) Seaton SC B 347 (Evelyn Turner 67); Seaton Bowling Club 314 (P Greenwoood 60) Star C 301 (Sue White 57);

Division 5: Kingfisher B 354 (C Solway 66) Ship B 302 (S Leach 53); King's Arms A 325 (P Bowey 62) Hon Con B 331 (Joan Vincent 60); Hon RBL C 351 (M Fletcher 72) Star A 371 (M Parkinson 76); Seaton SC A 291 (M O'Coy 58) Stockland B 287 (D Roberts 52); Old Inn B 300 (S Crompton 59) Kings Arms B 325 (L Osborn 63); Star B 376 (D Norman 70) Seaton AFC B 342 (D Park 67).

HONITON?SKITTLE?LEAGUE

Results for Wed Jan 27: Div 1 - Feniton Force 343 (C Granger 66) Three Tuns B 383 (S Lapping 75), Smidgers 345 (S Brealy 64) Beasty Boys 359 (M Martin 74), Conquerors 366 (L Williams 70) Vine B 367 (I Strawbridge 64), Offwell A 423 (W Collins 85) Volunteer A 362 (N Tratt 79), Blacksmiths 360 (D Thair 66) W M C A 364 (A Chaplin 66), Red Cow 355 (M Gillard 66) Hon Con A 327 (R Binmore C Mees 57),

Div 2. Coasters 360 (S French 67)Blackboro 355 (J Penfold 72),Wild Things 384 (R Allen 76) Nog Inn 390 (G Broadhurst 73), Tuckers A 368 (M Mcalpine 73) Cricketers 376 (R Ingram 69), Three Tuns A 373 (B Rhodes 73) Legion V 373 (T Giles 72), Hillbillies 377 (A Clyburn 74) Raiders 401 (R Tozer 70), Woodpeckers 287 (J Gamlen 55) Wild Things 300 (M Uniake 55). Div 3: Misfits 334 (R Nichols 64) Allsorts 285(S Phillips 52) PWP 329 (R Sleeman 65) Angels 328(R Griffiths 61), Bluebirds 307 (R Doble 59) Monks 328 (B Retter 57),Shells Belles 334 (L Pye 68) Bluebelles 324 (G Skinley 66), Volly Vixens 311 (C Watson 61) Tuckers B 282 (D Freeth 56)

Axminster Skittle League

Men's league results Jan 27: Division 1: Old Inn Kilm A 333 (P Dare 63) v B&G's 328 (L Summers 58); Thorncombe B 336(C Atyeo 67) v Gerrard A 336 (R Smith, D Tucker 64); Lamb C 348 (R Taylor 65) v Ax Inn Jokers 347 (Derek Churchill 65); Axe Vale A 340 (J Furzey 65) v Red Devils 386 (J Herbert 77); Ax Con Rebels 303 (P Pomeroy 56) v Kings Arms Stk A 304 (D Patch 63); Thorn Drifters 356 (C Wyatt 69) v Lamb Spartans 371 (S Flint 76); Lamb A 353 (D Jones 67) v Kings Arms Seaton 341 (A Martin 63).

Division 2: New Inn C 347 (R Webb 63) v W H Wilm A 345 (J Land 63); Red Lion D 417 (J Hoole 86) v Axe Vale Stars 386 (K Tozer 77); Ax Inn XR 336 (T Pratt 60) v Cotley Inn 327 (N Ball 59); Harbour Feds 390 (P Squire 72) v New Inn Z 402 (B Mawdsley 82); Colcombe A 389 (A Hurford 76) v Old Inn Kilm B 371 (P Dimond 69); Carpetbaggers 352 (M Pidgeon 68) v Hawk H/C's 350 (N Herrod 77); Seaton FC 382 (B Dormer 70) v Ax Con Club A 444 (A Thomas 88).

Division 3: Old Inn Hawk A 360 (R Smith 65) v Red Lion C 368 (M Herrod 66); Tuckers Mags 312 (R Patch, M Trivett 56) v Harbour Hawks 306 (P Newton 60); Elvis Kingfisher 305 (I Tyne 59) v Lamb D 327 (M Rowe 61); Gerrard B 282 (T Bright, R Voysey 50) v Thorncombe A 338 (Nigel Hawker 63); Ax Inn A 354 (R Hancox 68) v New Inn Kilm A 321 (P Ros 61); Gerrard C 308 (B Webber 60) v Colcombe B 301 (K Mitcham 55).

Division 4: Kingfisher Nomads 331 (N Cheeseman 62) v Tuckers A 341 (S Burrough 72); Harbour Rotary 395 (J Reaney 75) v Kingfisher A 384 (K Thomas 71); George Chdstk 344 (P Herrod 69 v Ax Inn B 345 (A Beer 64).

Lyme Regis Crib League

Results for Monday Jan 25, league ( ):

Ship Lyme Regis 4 (2), Rocky II 1 (1); Beer Club 1 (3), Royal Flunkies 2 (2); Nags Head L/Regis 2 (3), Lamb Swans 1 (2); Axe Valiants 2 (4), New Inn Kilmington 1 (1); Stepps 1 (1), Axminster Const 2 (4); Bye, Axe Vale Club.

Fixtures for Monday, February 8:

Semi-finals of the Losers' Cup to be played at the Royal Oak Charmouth, 7-15 pm for a 7-30 pm start. Teams involved are Axminster Cons, Lamb Swans, Ship Lyme Regis and one of the following: Rocky II or Axe Vale Club.

League leaders Nags Head Lyme Regis won 3-2 at home to Lamb Swans, while second placed Axminster Cons were winning 4-1 at Stepps, Axe Valiants moved to third place with a 4-1 win over New Inn Kilmington, Beer Club had a 3-2 home win against Royal Flunkies Charmouth. In the other game Ship Lyme Regis had a 4-1 win over Rocky II.

In the Beer League Ship Lyme Regis keeps on rolling with a 2-1 win over Rocky II, second placed New Inn Kilmington lost 2-1 at the Axe Valiants, the Royal Flunkies Charmouth move to third after a 2-1 at Beer Club, while Stepps were losing 2-1 at home to Axminster Cons. In the other match Nags Head Lyme Regis won 2-1 against the Lamb Swans.

Axminster Ladies' Skittles

Results to Jan 29:

Division 1: Axe Carpets A (M Macdonald 56) 304, Thorncombe Newtops (K Churchill/J Stucky 61) 318; Axe Carpets A (R Rattenbury 57) 305, Kings Arms Stockland A (L Le Mare 55) 302; Axe Inn A (T Wellman/C Banner 59) 330, Seaton Bowling Club (C McDonald 60) 310; Axevale Hits and Misses (B Edwards 60) 325, Thorncombe Newtops (K Churchill 69) 322; Colcombe B (F Mann 65) 320, Axevale Club C (B Sluman 69) 335;

Harbour Lights (S Johnson 74) 386, Axevale Club C (J White 72).

Division 2: King's Army Seaton (K Lloyd-Hughes 62) 317, Thorncombe A (R Mather/A Deeley 60) 314; Kingfisher (S Newton 53) 290, Axmouth Angles (S Gush 59) 304; Kings Army Seaton (L Pascoe/C Piggot 60) 329, Axe Carpets B (H Phillips 64) 309; Lamb A (C Collier/M Ellis 57) 301, George Chardstock A (D Lord/D Harrison 60) 317; New Inn B (W Mitcham 58) 301, Colcombe A (B Parkman 55) 285; Seaton Social Club A (L Tedbury 55) 290, Red Lion Rabble (F Bagg 54) 283.

Division 3: Gerrard A (B Knight 51) 277, Old Inn Hawks Kilm (M Stead 56) 268; Perfect Pins (Karen 69) 317, White Hart Mad Hatters Colyford (G Jarman 55) 279; Seaton Football Club (J Frost 65) 348, Harbour Antics (T Potter 70) 376;

Tuckers Arms A (W Macleod 60) 324, Lambettes (C Linee 58) 297;

White Hart Wanderers Wilm (A Pammenter 66) 348, Gerrard Guzzlers (M Parr 67) 351; Knock Out Cup Semi-Final on February 15:

Axevale Hits and Misses v Lamb A at Red Lion; Axevale Club C v Thorncombe Newtops at Lamb. Salisbury Cup Semi-Final on February 15: Harbour A v New Inn B at Old Inn Kilmington; Axe Carpets B v Seaton Football Club at Axe Vale Club.

All teams please note that all matches cancelled due to the adverse weather conditions over the Christmas and New Year period must be played by February 15 or the Fixture Secretary notified of the date the game is to be played. Rule 10 will be applied where no contact is made.

Most Read

Most Read

Latest from the Midweek Herald

Hot Jobs

Show Job Lists